جدیدترین ها

تبلیغات

عکاسی را از انقلاب ایران شروع کردم

  • ۲۷ خرداد ۱۳۹۱
  • 35 بازدید

میشل ستبون؛ عکاس بین المللی فرانسوی و یکی از داوران جایزه جهانی بیداری که در ایران است، در سخنرانی که عصر روز گذشته در موزه امام علی (ع) داشت، گفت: من کارم را با عکاسی در ایران شروع کردم و آن هم در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی بود یعنی همزمان با انقلاب اسلامی ایران. دوران زیادی را در ایران گذراندم و اتفاقا در روز ۱۱ سپتامبر در پایین برج بودم و این یعنی تلسکوپ تاریخ.

وی که صحبت های خود را با نمایش عکس همراه کرده بود، ادامه داد: من در ۱۷ شهریور و نیز بسیاری از حوادث مهم انقلاب اسلامی ایران حضور داشتم و عکس های من برای اولین بار در دستان مردم ایران قرار گرفت. وی فتوژورنالیسم را تولید عکس برای یک رسانه توصیف و تعریف کرد و گفت: به خاطر این تعریف عکاسی خبری یک عکاس باید بدون اغراق و واقعیت نگار باشد.

وی در مورد جایزه جهانی بیداری توضیح داد: کیفیت کارهای این جشنواره در سطح آثاری است که در اروپا و آمریکا یا دیگر نقاط دنیا به نمایش در می آید؛ اگر اطلاع رسانی قوی تر می بود، شاهد حضور بیشتر و پررنگ تر عکاسان سراسر دنیا هم می بودیم. من حتماً به زودی در معتبرترین سایت جهانی عکاسی مقاله ای منتشر خواهم کرد و از این طریق به تمام عکاسان دنیا اطلاع می دهم که خودشان را برای دوره ها بعدی این جشنواره آماده کنند تا افراد بیشتری با این جایزه آشنا شوند.

ستبون ادامه داد: در کیفیت عکس های ایرانی ها همین بس که جایزه بزرگ این بخش به یک عکاس ایرانی تعلق گرفت. کیفیت این عکس فوق العاده بود و عکاس، نگاهی مدرن به جنگ داشت و دیدگاه یک ایرانی را نسبت به یک اتفاق جهانی نشان می دهد. نکته جالب آنکه جایزه دوم را یک آمریکایی کسب کرد که به موضوع وال استریت پرداخته بود. این دو برنده در کنار هم، گویای تمام چیزی است که در این فستیوال رخ داده است؛ البته این رسالت جشنواره هاست که دو موضوعی را که ظاهراً هیچ ربطی به هم ندارند اما در واقع همانند یکدیگر هستند، در کنار هم به نمایش درآورند.

این عکاس بین المللی در مورد رقابت بین هنرمندان ایرانی و عکاسان مطرح دنیا در جوایز و جشنواره هایی مانند جایزه جهانی بیداری توضیح داد: همین رقابت است که کیفیت را ارتقا می دهد. در چنین جشنواره هایی است که می توانیم شاهد تنوع زیاد در حوزه شرکت کنندگان و آثار باشیم و ببینیم که ملیت، بی معنا شده و همه با زبان هنر با یکدیگر صحبت می کنند.

وی ادامه داد: به علاوه این جنبه از موضوع را هم ببینید که عکاسانی که هم اکنون در آژانس های مطرح عکاسی کار می کنند و به این سطح رسیده اند، روزی از صفر شروع کردند و در همین چهارچوب های رقابتی قرار گرفتند و این رویدادها باعث شده تلاش کنند و به سطح بالایی از عکاسی برسند. بنابراین باید چنین رقابت هایی وجود داشته باشد تا عکاسانی که تجربه کم تری دارند، ارتقا پیدا کنند. شخصاً وقتی برای پوشش رویدادهای خبری انقلاب ایران به کشور شما آمدم، جوان بودم اما به مرور زمان با دیدن کارهای متفاوت دیگران، متوجه نقاط ضعف کارهایم شدم و عکس هایم بهتر شد.

ستبون در پایان گفت: به هر حال وقتی یک کار را آغاز می کنیم، علاقه مندی و انگیزه ای ایجاد کرده ایم که تداوم پیدا کند؛ اگر موضوعی جذابیت داشت که ادامه پیدا خواهد کرد و اگر نباشد، تمام می شود.

راهنمای دانلود

جعبه دانلود

سلام دوست عزیز با کلیک بر روی آیکون دانلود میتوانید فایل را دانلود نمایید ولی ممکن است برخی مطالب دارای فایل دانلودی نباشد و با کلیک برروی دانلود هیچ اتفاقی نیافتد.